Ziraat Bankası konu kredisi almak isteyenler için müjdeli haberi verdi. Faiz oranlarını düşürdüğünü açıklayan Ziraat Bankası birçok kişiyi sevindirdi. Ziraat’ın ardından gözler diğer bankaların yapacağı hamleye çevrildi.Diğer bankalarda da düşmesi beklenen faiz oranları için Cumhurbaşkanı çağrıda bulundu. Yüzde 9 oranına kadar düşeceği söylenen krediler vatandaşların yüzünü güldürecek. Banka kredilerindeki faiz oranları düşüşleri ve artışları yakından takip ediliyor çünkü vatandaşlar bütçesine uygun konut kredisi faizleri ne zaman düşer ve oranları hangi bankalarda daha uygun takip ediyor. Vatandaşlar için en önemli olan banka kredisi faiz oranları hakkındaki bilgiler oluyor. Krediler için en son açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ve emlak konuttan geldi ve kampanya açıklaması yapıldı. Merkez Bankası her ay faiz oranlarını gözden geçirerek tüketiciler için talebin ilerleyen günlerde nasıl olacağı konusunda yeni yöntem arayışlarında da bulunuyor. Konut kredisinde kümülatif olarak değişimin %10 civarında olduğu ve geçen yıl aynı dönemce %19 büyüdüğü belirtiliyor. Bu ise krediler %10 olarak büyüdü, Nisan ve Mart Ayı’nda yaşanan hareketlilikten sonra durağanlaşan kredilerin yıl içerisinde tekrar hareketleneceği düşünülüyor. Kredi faiz oranları arasında yapıkredi kredi türüne göre farklı faiz oranları belirlemektedir. Bireysel kredi de faizler bayramın yaklaşması ile %1.23 oranında olurken, taşıt kredilerinde bu oranın %1.30 – 1.35 arasında olduğu belirtiliyor. İhtiyaç kredileri ise %1.43 oranındadır. Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir piyasaların sıkıntılı olduğunu belirtti ve “Bu durgunluğu cesaretli adımlar atarak aşabiliriz. Başka türlü aşılamaz. Vatandaşlar, faiz oranının yüzde 1’in altına düşmesini bekliyor. Bu yüzden de durgunluk hakim. Bu bankalar çok enteresan derecede iş birliği yapmışcasına faiz indirimine direniyorlar. Ne kadar direnecek, bu da belirsiz. Bankalar da harekete geçmeli artık ve sisteme uymalı. Üst bandı yukarıdan aşağıya indirerek yapılan bu güzel hamleler tek başına tüketiciye yansımaz. Bence bankalar buna daha fazla direnemeyecek. Onlar da indirime gidecek. Kredi vermeye onların da ihtiyacı var. Birkaç tanesi aşağıya çekmeye başlarsa devamı gelir. Ayrıca TCMB faiz indirimine devam edecek. Yıl sonuna doğru konut kredisi faiz oranları yüzde 0,90’ların altına inecektir. ” dedi. Bankalar şu sıralarda kredi faizlerinde ki düşüşün kesinlik kazanmasını bekliyor. Emlak Komisyon Başkanı Hatice Kolçak da faiz indiriminin tüketicide heyecana neden olduğunu söyledi ancak ev alacakları acele etmemeleri gerektiğini de söyledi. Konut kredisi faiz oranları düştü mü sorusunun detayları Ajanshaber.com’da.

KONUT KREDİSİ İÇİN ZİRAAT BANKASI MÜJDE VERDİ

Cumhurbaşkanı’nın çağrısının ardından konut kredisi faiz oranlarında beklenen düşüş gerçekleşti. İlk adımı atan Ziraat Bankası’nın ardındn gözler diğer bankaların yapacağı indirime çevrildi. Banka yaptığı açıklama da “Ziraat Bankası, konut kredisi faiz oranlarını 10.08.2016 tarihinden geçerli olmak üzere indirmiş olup yeni faiz oranları aşağıda sunulmuştur.” sözlerine yer verdi.

ZİRAAT BANKASINDA KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI SON DURUM

1-24 Ay için %0,82

25-60 Ay için % 0,90

61-120 Ay için %0,95

CUMHURBAŞKANI BANKALARA ÇAĞRI YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Oda ve Borsa Başkanları ile İstişare Toplantısı’nda bankalara faiz ile ilgili çağrıda bulundu. “Ben diyorum ki konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankaları lütfen şu faiz oranlarını yıllık şöyle 9’a doğru çekiversinler. Ya kaybetmezsiniz ya. Sinyaller geliyor. Şimdi asıl bu dönemdir aslolan. Burada eğer yıllık faiz oranlarını şöyle 10’un altında, tek haneli rakamlara, sanayicilerimiz için, rakam vermeyeyim, oranları çok daha aşağıya çekip sürümden kazanmalarını isteriz.Hangi banka kendi öz sermayesi ile çalışıyor. Hepsi milletin parası ile çalışıyor. Böyle bir adım var. Dolayısıyla, sürümden kazanın. Dünyaya bak, Japonya eksi faiz. Amerika’ya geliyorsun sıfır virgüllerle çalışıyor. Avrupa’ya geliyorsun, işte 1, 2. Bize ne oluyor arkadaş, 8,5, 9, 10. Komisyonlarını koyduğun zaman 15, 16, buralara gidiyor. Olmaz ya, bu zulümdür. Olmaz. Dün Emlak Konut’a sordum, ‘Ne alemde’ dedim. Verdiği cevap çok enteresandı. ‘Şu anda yoğun bir konut satışımız var’ dediler. 600 milyon girişi olan bir konut satışı yapmış. Biraz düşürünce kendinden de bazı indirimler yaptı ve hemen konut satışları patladı. TOKİ ile görüştüm şuan 600 milyon TL konut satışı var. Satışlar artıyor. Bunun daha fazla olması gerekli. Konut kredileri için devlet ve özel bankalar oturup konuşup yıllık bazda bunu yüzde 9 indirmeli. Ticari krediler için rakam vermim ama oda aşağı inmeli. Avrupa’da çok düşük fiyatlarla çalışıyorlar, bize ne oluyor. Bu konuda bir adım bekliyoruz. Bu inşaat sektörünü tetikleyecektir. Sürümden kazının. Bu sayede inşaat sektörü ellerindeki konutları satma imkanı da yakalayacaktır. Başbakanlığım dönemimde şehirlerin yeniden planlaması için başlattığımız adımları da süratle yerine getirmeliyiz. Bankalarda ki, o paralar sizin mi. Halkın parası bu. O paradan kazanç sağlıyorsunuz. Faizi, komisyonları oranlar daha çok yükseliyor. Faizlerin düşürülmesi için adımları bekliyoruz.” dedi. FETÖ terör örgütünün darbe girişiminden sonra ekonominin canlanması ve sektörün canlılığının devam etmesi için başlatılan Emlak Konut kampanyası ile satışların arttığı da belirtildi. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun’da Erdoğan’a katıldığını belirterek faiz oranlarının yıllık %10’un altında olması gerektiğini belirtti ve “Yatırımcıya destek vermek, ekonominin çarklarının daha hızlı dönmesini, istihdamın, üretimin artmasını sağlamak bir yurttaşlık görevidir, bir vatanseverliktir.” dedi.

KONUT KREDİSİ İNDİRİMİ İÇİN GÖZLER BANKALARA ÇEVRİLDİ

Konut kredileri indirimi için gözler bankalara çevrildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faizlerde 175 baz puan indirime gitmesi ile tüketici kredilerine bankaların fonlama maliyetlerinde azalma sağlıyor. Merkez Bankasının fonlama oranı %10,75’ten, %9’a çekmesi fonlama maliyetinin %9’dan, %8,10 sınırına gelmesini sağladı. Kredi almayı düşünen tüketiciler Merkez Bankasının seri faiz indirimlerinin düşmesini bekliyor. Ayrıca piyasalarda bankaların kredi faizlerini sektöre yansıyacak şekilde indirmesi bekleniyor. Birçok kişi ev sahibi olmak için ilk olarak kredi çekmeyi planlıyor. Krediler için en uygun dönem ise yaz ayları olarak biliniyor ve yeni kampanyalar yapılıyor. Kampanyaların belirlenmesinde dünyadaki ekonomik koşullar da etkin rol oynuyor. Döviz artışının çok olduğu dönemlerde konut fiyatlarında da artış oluyor. Bu yüzden birçok kişi kredi faizlerinin düşmesini bekliyor. Konut kredisi faizlerinin düşüşü için çalışmalar sürerken, düşeceği tarih için kesin bir bilgi verilmiyor. DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark kredilerle ilgili “Mart 2016’dan bu yana TCMB tarafından yapılan 175 baz puanlık indirimin etkisi, aynı dönemde bankaların Türkiye’de sınırlı bir kaynak olan mevduata olan ilgisi sebebiyle 70 baz puan olarak sınırlı kalmıştır. Bununla beraber küresel konjonktürün gelişmekte olan piyasaları desteklememesi, yurt dışı kredilerin bankalara maliyetinin yüksek olması ve tasarrufun düşük seviyede bulunduğu ülkemizde TL mevduattaki rekabet, mevduat faizlerinin aynı hızda düşmesini engelliyor.” dedi.

EMLAK KONUT PROJESİNDEN SONRA BANKALARDAN ATAK GELEBİLİR

Emlak Konut duyurduğu kampanya ile birçok kişiyi sevindirdi. Konut kredisi faiz oranlarını 0,07’ye indiren emlak konut kredi çekmeden ev sahini olmak isteyenlerin ev alması için iki fırsat sundu. Yoğun talep gören bu kampanyaya karşı bankalarında bir atak yapması bekleniyor. Bankaların sunduğu en düşük emlak kredisi 1,11 civarında olurken bankaların karşı atak yapabilmesi için faiz oranlarını en az 1’in altına indirmesi bekleniyor.

VAKIFBANKTA KONUT KREDİSİNİN BİRÇOK ÇEŞİDİ VAR

Vakıfbank konut kredisi almayı düşünenlere iki farklı kredi yöntemi sunuyor. Bunlardan birincisi masrafsız yaza özel konut kredisi, bu kredi de 3-120 ay arasıdna vade seçenekleri bulunuyor ve %1,10 faiz uygulanıyor. Masraflar için de ücret ödemesi yapılıyor. Bir diğer kredi yöntemi ise kolay sarı panjur konut kredisi oluyor. Bu kredi yönteminde ise banka 3-60 ay vade indirimli kredide %1,10 kredi faizi uyguluyor. Masrafsız 3-120 ay vadeli konut kredisinde ise %1,12 kredi faizi var ve masraf ücreti de alınmıyor.

EMLAK KONUT GYO KAMPANYALARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ MÜ?

Konut kredisi faiz oranları düştü mü sorusu ev almak isteyenler tarafından sık sık soruluyor. Son üç ay içerisinde bu faiz oranlarında yedi puanlık artış oldu. 2015 yılından 2016 Ocak Ayı’na kadar % 0,07 artarak %1,10’a çıktı ve %0,08’lik değişim yaşadı. Konut kredisi hesaplama işlemleri yapılırken en çok bu bilgiler göz önünde bulunduruluyor. Konut kredisi talep eden vatandaşlar 2015 Ekim ayında yaklaşık 174 bin Lira geri ödedi, 2016 Ocak ayında geri ödeme yaklaşık 180 bin Lira oldu. Bu kredi için ipotek şartı ile veriliyor ve tamamı ödendiği zaman ipotek işlemi kalkıyor. Konut kredisi limiti uygulanarak verilen kredilerde alınacak olan konutun %20’sinin peşin ödenmesi gerekiyor. Eğer bu %20’lik krediyi peşin öderseniz %80’ine konut kredi alabilirsiniz ayrıca sabit faizli konut kredileri %2 erken ödeme cezasına tabidir. Bir de banka kredisi alırken dikkat edilmesi gereken konu değişkenli faizli kredilerdir. Değişken faizli konut kredisi belirlenen bir endekse göre, konut kredisi taksidine uygulanan faizin de değişmesi anlamına gelir. Bu kredi de faiz değişkenlik riskini kredi alan kişiye yansıtılır bu yüzden değişken konut kredisinin faiz oranı düşüktür ama yine de konut kredisi alırken önce faiz oranlarını takip etmek gerekmektedir. Bu kredi türünde 120 ay vade kullandırılmakla birlikte,180-240 aya kadar da bu kredi ürününden faydalandırabilen farklı bankaların seçenekleri mevcuttur. Konut kredisi 2016 yılının Şubat Ayı’nda geçen yıla göre %7 arttı. Ocak ayında 84.556 adet olan konut satışı, şubat ayında 101.703’e yükseldi. Kredi ile ev alırken %1.8 ya da 18 oranında KDV ödeniyor. Eğer ödenmezse banka eve el koyuyor ve arttırma yöntemi ile satılıyor.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞER?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun rakamlarına göre konut satın alanların bankalara olan borcu 146 milyar lirayı geçmiş bulunuyor ve sorun kredi borcunu ödeyemeyenler tarafından oluşuyor. Vatandaşlar eğer evi nakit para ile alıp satsaydı sadece 72 bin KDV ödeyecekti fakat ikinci kez satışta KDV olmayacaktı. Konut kredisini ödeyemeyenlerin sayısı az da olsa bu rakan ilerleyen günlerde artabilir ve birçok kişinin mağdur olmasına neden olabilir. Konut satışları geçen yıla göre Nisan sonundan sonra %1,61 oranında azaldı. Merkez Bankası faiz indirimi gündemde olduğu için bunun faiz oranlarına da yansıyacağı ve bununda tüketiciyi harekete geçirerek konut alımlarında artışa neden olacağı düşünülüyor. Bireysel kredi ve ihtiyaç kredisi taleplerinin seyrini tahmin edebilmek için Banka Kredileri Eğilim, Tüketici Eğilim Anketi gibi çeşitli anketlerden faydalanılıyor, ayrıca talepler arttıkça internet üzerinden yapılan araştırmalar da aynı oranda artıyor. 2016 Nisan ayı konut kredisi faiz oranlarında ciddi bir değişiklik yok fakat ekonomik ve siyasi gündemden etkilenen faizlerin %1’in altında olması bekleniyor.

DALGALANMALAR OLUMSUZ ETKİLİYOR

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut sektöründeki faiz oranlarının hassas olduğunu söyledi ve taleplerin gerçekleşmesine olanak sağlayacağını belirtti. Durbakayım faizlerdeki dalgalanmaların satın alma sürecini olumsuz etkilediğini de söyledi. Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu ise “İsteğimiz ve beklentimiz faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesidir. Ancak bunun için TCMB, yarım puan daha faiz indirimi yapmalı.” dedi. Bankalar 15 Nisan’da ticari kredi faizlerini %15.08’den %13.37’ye indirmiş ve bir önceki haftada aynı kredi faizini %0.43 düşürmüştü. Nisan ayının ilk yarısında kredi faizlerinde oluşan toplam indirim 2.14 puanı buldu.

BANKA KREDİSİ FAİZ ORANLARI SON DURUM

En çok banka kredisi her zaman bireysel kredi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi, otomobil kredisi olarak veriliyor. Merkez Bankası’nı yapacağı toplantıda faiz indirme olasılığı bekleniyor ve bankacılar birkaç ay içerisinde konut kredisi faizlerinin %1’in altına ineceğini düşünüyor. Yeni başkan Murat Çetinkaya yönetiminde gerçekleşecek olan Nisan ayı Para Politikası Kurulu’ndan faiz indirimi kararı çıkması beklenirken faiz koridorunun üst bandında 0.50 puan mı yoksa 0.75 puan mı olacağı tartışılıyor. Bu yüzden banka kredi faizleri düşer mi sorusu son günlerde çok sorulmaya başlandı. 2007-2015 verilerine göre ihtiyaç ve konut kredileri aynı oranda talep gördü. Banka kredileri arasında 1 Kasım da yapılan seçimlerden sonra faizlerde yaşanan düşüşün konut kredilerine etkisi büyük olmuştu. Bankalar yaptığız kredi başvurunuza göre ve kendi kriterleri doğrultusunda talebinizi değerlendirmeye alır. Her vatandaşın gelir durumu ve ödeme geçmişi gibi kriterler baz alınarak oluşturulur. Kişilerin kredi notu bu işlemde oldukça önemlidir fakat kredi notunu bankalar arası farklılık göstermektedir. Kredi başvurularında ilk dikkat edilen gelir durumunuz ve borç ödeme geçmişinizdir. Evli iseniz eşinizin, aileniz ile beraber yaşıyorsanız anne, baba veya kardeşlerinizin gelirlerini ve sahip olunan arsa, dükkan, araba bilgileriniz ile bankaya müracet etmeniz gerekmektedir. Kimlik bilgileri ile kolaylıkla halledilen kredi alma işlemi için kredi türüne göre belge ve bilgiler istenmektedir. Kredilerin yüksekliği ve kredilerin kullanımındaki artış faizlerdeki düşüşün en fazla piyasada etkili olmasına yol açıyor. Önceden zar zor verilen krediler günümüz koşullarında her bütçeye göre kolaylıkla verilebiliyor. Ülkemizde tüm bankalar tüketicilerine sunmuş olduğu taşıt ve konut kredilerini, hazırladığı ödeme plana göre; aylık ödeme, toplam ödeme, faiz ve anapara ödemesi gibi bir çok özellikte sunmaktadır. Kredi alınırken her ne kadar kolaylıklar sağlansa da burada ihtiyaç sahiplerini ilgilendiren kısım kredinin geri ödeme koşullarıdır. Konut kredisi 2016 yılında faiz oranları düşerse büyük ilgi göreceği belirtiliyor.